Časté dotazy

Co jsou to Star Wars?

Star Wars (v překladu Hvězdné války) jsou kultovní sérií sci-fi filmu, jejichž první (dějově čtvrtý) díl s názvem Nová naděje vznikl již v roce 1977. Neočekávaný úspěch filmu proslavil tehdy téměř neznámého režiséra George Lucase, ale i některé herce, jako jsou Harrison Ford, Carrie Fisher nebo Mark Hamill. Takřka pohádkový příběh spojený s tehdy přelomovými trikovými efekty vyvolal zejména u mladších diváku obrovský zájem o vše, co bylo se Star Wars jakkoli spojené. Hlavně velké příjmy z prodeje hraček a dalších předmětů dovolily Lucasovi bez problémů natočit další dva díly, které celý příběh uzavřely. Byly to Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediho (1983), které slavily stejný úspěch jako první film. O triky v těchto třech filmech, ale i v těch následujících, se postarala slavná společnost Industrial Light & Magic, kterou Lucas založil. Na další filmy si diváci museli počkat více než 20 let. Lucas údajně čekal, až bude filmová technika na takové úrovni, aby mohl přenést své představy na filmové plátno. Až v roce 1999 spatřil tedy světlo světa první film z nové trilogie Skrytá hrozba. Ta byla dějově umístěna před všechny tři dříve natočené filmy. Film se opět stal kasovým trhákem, ačkoli mezi příznivci předchozích filmů vyvolal spíše rozporuplné reakce. Brzy následovaly další dva navazující filmy, Klony útočí (2002) a Pomsta Sithů (2005). Star Wars již od svého vzniku nezůstávají pouze na filmovém plátně. Vychází také nepřeberné množství knih, komiksů a videoher nadále rozšiřující svět Star Wars.

Co je 501. legie?

501. legie je dobrovolnická organizace, založená v roce 1997, která sdružuje fanoušky Star Wars. Členové legie se snaží šířit povědomí o Star Wars nošením filmových kostýmů a účastněním se charitativních a dobročinných akcí. 501. Legie, také známá pod názvem „Vader’s Fist“ (speciální jednotka klonových vojáku Darth Vadera - Vaderova pěst), je především oddána rozjasňování všedních dnů těm, kteří to v životě nemají lehké.

Co může 501. legie udělat pro mě?

Nic nepřitáhne pozornost k Vaší akci tak jako skupina stormtrooperů v plné zbroji. Na rozdíl od individuálních bavičů funguje 501. legie jako skupina vytvářející skutečné science-fiction/fantasy prostředí s celou řadou profesionálních kostýmů a rekvizit. Naše vnitřní normy zajišťují vysokou úroveň profesionality při akcích a vystoupeních a díky tomu je zaručen jejich hladký průběh. Účast na akcích po celém světě po dobu téměř dvou desítek let znamená, že jméno 501. legie zvyšuje návštěvnost a pozornost médií.

Je 501. legie součástí Lucasfilmu?

I když Lucasfilm Ltd. uznal zařazení jména 501. legie do oficiálních Star Wars materiálů, jako jsou knihy a videohry, je 501. legie samostatnou organizací fanoušků na dobrovolné bázi.

Odkud pochází název 501. legie?

Tento název, reprezentující fiktivní jednotku imperiálních stormtrooperů, dal Legii její zakladatel Albin Johnson (TK-210) v roce 1997. Spisovatel Timothy Zahn se souhlasem Lucasfilmu prokázal Legii čest tím, že začlenil do svého Star Wars románu Survivor's Quest v roce 2004 právě jméno 501. legie. Od té doby se 501. legie objevuje v oficiálních Star Wars materiálech, včetně knih, hraček a videoher.

Co je Czech Garrison?

Činnost Czech Garrison se odvíjí od zaměření mateřské organizace 501. legie. Jsme tedy ryze dobrovolnická kostýmová organizace sdružující kostýmy „záporáků“ ze světa Star Wars. Zaměřujeme se na kostýmovou činnost na profesionální úrovni a snažíme se tak dostat Star Wars do širšího povědomí. Pod heslem „i záporáci mohou být hrdinové“ se navíc věnujeme charitativní činnosti na místní i celonárodní úrovni - svými kostýmy se snažíme rozdávat radost a pomáhat těm, kteří neměli v životě tolik štěstí.

Proč to děláte?

Jednoduše: baví nás to. Máme rádi kostýmy ze Star Wars a vše s nimi spojené. Máme také fungující komunitu zajímavých lidí a rádi pomůžeme, kde je třeba. Není nic hezčího než dětský úsměv. Někoho možná zarazí primární cíl 501. legie a Czech Garrison, což je charitativní činnost - mezi našimi členy jsou však často lidé, kteří mají ve svém soukromém životě pomoc druhému v popisu práce, případně sami prošli obtížným obdobím a rádi by pomohli někomu, kdo má podobnou zkušenost.

Co se děje s příspěvky, které svou činností získáte?

Jakékoliv finanční prostředky, které získáme naší činností nebo obdržíme jako charitativní dar za naše účinkování, jsou zaevidovány a předány našemu charitativnímu partnerovi. Více informací o naší charitativní činnosti naleznete na tomto odkazu.

Kde jste vzali tyto kostýmy?

Naše kostýmy jsou výsledkem pečlivého výzkumu, výroby a tvrdé práce. Většina našich kostýmů a komponentů je vyráběna ručně a sestavena v našem volném čase. Vzhledem k tomu, že postavy ztvárněné prostřednictvím těchto kostýmu jsou duševním vlastnictvím Lucasfilmu, je třeba zdůraznit, že 501. legie neposkytuje hotové kostýmy k prodeji. Existují i oficiální kostýmy a komponenty kostýmů vyrobené třetí stranou v licenci LFL. Takovéto kostýmy však nemusí nutně splňovat přísná pravidla Legie na schvalování kostýmu. Je proto vždy dobré před takovouto koupí nejprve kontaktovat personálního důstojníka (GML), který zhodnotí, zda kostým splňuje vše, co je potřeba pro přijetí do 501. legie.

Jste ochotni zapůjčit své kostýmy?

Bohužel ne. Při pořizovací ceně těchto kostýmu a vynaloženém úsilí a času při jejich výrobě není reálné, abychom tyto kostýmy zapůjčili. Většina kostýmů je upravena na svého majitele a tudíž by Vám nemusela padnout. Také se chceme vyhnout situaci, při níž by došlo k poškození či ztrátě kostýmu, který člen CzG potřebuje na další akci.

Jsou vaše kostýmy pohodlné na nošení?

Kostýmy mají vypadat co nejpřesněji jako ty filmové, většina jich tedy není navržena na dlouhodobé nošení. Liší se to ale kostým od kostýmu. Kombinéza technika je například pohodlnější než kompletní zbroj stormtroopera v parném letním dnu. V takovýchto podmínkách je například nutné řešit ventilaci helmy, aby bylo její nošení snesitelné.

Jak mohu pozvat 501. legii na svou akci?

Důkladně si pročtěte sekci Žádost o účast. Pokud Vaše akce splňuje základní podmínky, kontaktujte hlavního koordinátora akcí (GEC).

Účastníte se i oslav narozenin či jiných soukromých akcí?

Ano i ne. Především záleží na domluvě mezi Vámi a hlavním koordinátorem akcí (GEC), který připravuje a je zodpovědný za akce Czech Garrison. Pokud bude akce v souladu se zaměřením Czech Garrison, je velká šance, že s účastí budeme souhlasit. Kontaktujte nás a my s Vámi budeme dále komunikovat.

Jak mohu vstoupit do 501. legie?

Všichni žadatelé o plnohodnotné členství musí být starší 18 let a musí mít vlastní do detailu vypracovaný a kvalitní kostým „záporáka“ ze Star Wars. Následný krok je zkontaktovat personálního důstojníka (GML), který Vás bude dále provázet přijímacím řízením.

Pro více informací viz níže Jak se mohu stát členem Czech Garrison?

Jak se mohu stát členem Czech Garrison?

Základní požadavky pro vstup do Czech Garrison jsou následující:

  1. Být starší 18 let.
  2. Být občanem České republiky.
  3. Mít kvalitně vypadající kostým „záporáka“ ze světa Star Wars.
  4. Akceptovat interní pravidla Czech Garrison.

Podrobný popis informací o tom, jak se mezi náš přidat naleznete v sekci Přidej se.

Být plnohodnotným členem Czech Garrison znamená být i členem 501. legie. Pokud nesplňujete některou z podmínek (věk 18 let, schválený „záporácký“ kostým...), ale máte o členství zájem, je možné požádat personálního důstojníka (GML) o přihlášku do Czech Garrison. Pokud je Vám více než 16 let, získáte status „kadet“ a budete mít přístup do interních sekcí Czech Garrison. Tímto se zavazujete k zahájení práce a také k dokončení kvalitního kostýmu pro řádné členství v 501. legii a Czech Garrison. Časový limit pro dokončení kostýmu jsou 2 roky. I když ještě nemáte schválený kostým, účast na společných akcích je doporučována už jen z důvodu osobního seznámení se s dalšími členy Garrisonu.

Pokud máte zájem o naši činnost, uvažujete o členství nebo již sami pracujete na kostýmu, je možné se zaregistrovat na našem diskuzním fóru. Zde si můžete číst veřejné informace a komunikovat s ostatními. Členové Czech Garrison Vám rádi pomohou.

Platí se poplatek za přijetí do 501. legie či Czech Garrison?

Za přijetí do Legie ani do CzG se poplatek neplatí.

Jaké kostýmy jsou schválené pro členství?

Jedná se o kostýmy imperiálních příslušníku a jejich sympatizantů - tedy „záporáků.“ To zahrnuje všechny imperiální ozbrojené síly, lovce lidí, temné lordy, stormtroopery, clonetroopery i řadové obyvatele říše. Seznam kategorií naleznete v sekci Costume Reference Library (CRL).

Jak si pořídit či vyrobit svůj kostým?

Pokud to myslíte vážně, zaregistrujte se na našem fóru. Poté se zapojte se do diskuze na téma podle toho, o který kostým či kostýmy máte zájem. Členové CzG Vám rádi odpoví na Vaše otázky a upozorní Vás na úskalí konkrétních kostýmů. Kvalitní kostým není levná záležitost a obvykle je to časově náročný projekt, který vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Některé části kostýmů se dají koupit, ale spoustu komponentů je nutné vyrobit vlastními silami nebo si je nechat vyrobit.

Co znamená „kvalitní filmový kostým“ a jak se dozvím, zda můj kostým splňuje podmínky pro přijetí do Legie?

Kostýmy musí odpovídat do nejmenších detailů filmovým nebo licencovaným předlohám (hry, knihy, komiksy). Kostýmy musí být bez nálepek, ozdob nebo jakékoliv jiné dekorace, která se nenachází na původním kostýmu. Kostýmy musí být kompletní a musí obsahovat všechny díly ve funkčním stavu a odpovídajícím vzhledu. Pokud chcete vědět, zda Váš kostým splňuje požadavky, obraťte se na personálního důstojníka (GML).